DSpace О системе DSpace
 

DSpace KNAU >
Праці вчених кафедр >
Кафедра рослинництва >

Пожалуйста, используйте этот идентификатор, чтобы цитировать или ссылаться на этот ресурс: http://hdl.handle.net/123456789/2982

Название: Екологічна оцінка зразків пшениці ярої за стійкістю до листкових грибних хвороб в умовах Лісостепу України
Авторы: Чуприна Ю.Ю.
Головань Л.В.
Клименко І.В.
Ключевые слова: пшениця яра
септоріоз
бура іржа
борошниста роса
Дата публикации: 2021
Издатель: Херсон
Библиографическое описание: Чуприна Ю.Ю. Екологічна оцінка зразків пшениці ярої за стійкістю до листкових грибних хвороб в умовах Лісостепу України./ Ю.Ю.Чуприна., Л.В. Головань, І.В. Клименко. Таврійський науковий вісник.- Херсон, 2021. № 116. Ч.2. С. 192-202.
Серия/номер: рослинництво;
Аннотация: Екологічні взаємини рослин і патогенів пройшли складну еволюцію на молекулярному рівні. Рослини у процесі еволюції виробляли дедалі активніші інгібіторні речовини: фітоалексини, PR-білки і пептиди, а патогени – ефективні біохімічні механізми протистояння вказаним захисним сполукам рослин. Головними чинниками сумісності патогену і рослини-живителя на ранніх стадіях їх взаємин є характер адгезійних контактів партнерів і морфологічні особливості первинних інфекційних структур патогену, їх мінливість. Внаслідок тривалої коеволюції інфекційні структури патогену стали джерелами ендемічних хвороб, які завжди існують у рослинних популяціях. Проте їх шкідливість є незначною, оскільки у живителя виникає до них стійкість, а також накопичуються інші чинники, що знижують вірулентність самих паразитів. Стійкість характерна для однорічних рослин, які швидко еволюціонують. Одним із наслідків розвитку аграрної галузі протягом останніх двох століть стала генетична ерозія культурних рослин, яка чи не найбільше позначилася на пшениці. Було припинено або зведено до мінімуму культивування усіх видів роду Triticum, окрім Тriticum aestivum L. і Тriticum durum Desf., що призвело до зниження поліморфізму генів, які зумовлюють стійкість до біотичних та абіотичних стресорів. Кількість збудників хвороб, зафіксованих на ярій пшениці, надзвичайно велика, тому, не вдаючись у деталі біологічних циклів, побіжно розглянемо лише основні їхні групи. У статті наведено результати вивчення 76 зразків пшениці ярої різного еколого-географічного походження протягом 2018-2020 років на ННВЦ «Дослідне поле» ХНАУ ім. В.В. Докучаєва. Виділено кращі зразки за стійкістю до листкових грибних хвороб (борошниста роса, бура листкова іржа, септоріоз листя) з метою їх залучення у наукові та селекційні програми як вихідний матеріал.
URI: http://hdl.handle.net/123456789/2982
Располагается в коллекциях:Кафедра рослинництва

Файлы этого ресурса:

Файл Описание РазмерФормат
Таврійский науковий вісник Чуприна Ю.Ю..pdf611.79 kBAdobe PDFПросмотреть/Открыть
View Statistics

Все ресурсы в архиве электронных ресурсов защищены авторским правом, все права сохранены.

 

Valid XHTML 1.0! DSpace Software Copyright © 2002-2005 MIT and Hewlett-Packard - Обратная связь