DSpace О системе DSpace
 

DSpace KNAU >
Наукові видання >
Матеріали конференцій >

Пожалуйста, используйте этот идентификатор, чтобы цитировать или ссылаться на этот ресурс: http://hdl.handle.net/123456789/2824

Название: Рослини-резерватори шкідників олійних капустяних культур у Харківському районі
Авторы: Євтушенко М.Д.
Станкевич С.В.
Ключевые слова: рослини - резерватори
шкідники олійних капустяних культур
Лісостепова зона України
кульбаба лікарська
гірчиця польова
суріпиця
кучерявець Софії
сухореберник
Дата публикации: 2012
Издатель: Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В.Докучаєва
Библиографическое описание: Станкевич С.В. Рослини-резерватори шкідників олійних капустяних культур у Харківському районі / С.В. Станкевич // Матеріали підсумкової наукової конференції професорсько-викладацького складу, аспірантів та здобувачів ХНАУ ім. В. В. Докучаєва. 22–25 січня 2013 р. – Ч. 2. – Харків: ХНАУ, 2012. — С. 359–361.
Серия/номер: зоологія та ентомологія;
Аннотация: Виявлення умов, що сприяють розмноженню шкідливих комах в тій чи іншій місцевості, дає можливість у ряді випадків науково обґрунтувати і здійснити заходи щодо обмеження їх шкідливої діяльності і навіть майже повністю ліквідувати небезпеку. Із біотичних факторів на поширення комах найбільше впливає розподіл рослинності, що є для більшості комах кормовою базою. Господарська діяльність людини призводить до зміни природного рослинного покриву та заміною його введеними в культуру небагатьма видами рослин, що відображається на кількісних та якісних показниках ентомофауни. Яскравим прикладом цього є шкідники капустяних культур. Наші дослідження проводились у 2011 році в біоценозах на території с. м. т. Рогань, с. Мала Рогань, с. Радгоспне, с. Вільхівка, с. Бісквітне та с. Коропи Харківського району Харківської області. В якості стацій для проведення досліджень було відібрано луки, узбіччя автошляхів та по периметру полів, де зустрічалась переважна більшість бур’янів-резерваторів основник шкідників олійних капустяних культур. Обстеження проводили шляхом огляду 100 рослин одного виду у кожній стації. Основна мета полягала у визначенні основних рослин-резерваторів шкідників ріпаку й гірчиці в умовах Харківського району Харківської області. В результаті маршрутних обстежень виявлено, що найпершими із рослин резерваторів навесні з’являються кульбаба лікарська (род. Asteraceae) та жовтець їдкий (род.Ranunculáceae). Вони є типовими представниками лучної рослинності. Кульбаба також поширена уздовж автошляхів та по периметру полів, а жовтець зустрічається лише в умовах підвищеної вологості на луках. Головну роль вони відіграють як рослини резерватори для багатоїдних комах, які живляться пилком квіток: волохата оленка і ріпаковий квіткоїд. Дані рослини починають квітнути вже наприкінці березня, але на них не відмічено живлення спеціалізованих шкідників: хрестоцвітих блішок та клопів. П’ять інших видів рослин: гірчиця польова, сухореберник льозеліїв, кучерявець Софії, суріпиця звичайна та грицики звичайні є рослинами з родини капустяних (Brassicaceae) та виступають кормовою базою як для спеціалізованих шкідників капустяних культур так і для багатоїдних шкідників. Вони зустрічаються в двох інших досліджених нами стаціях – на узбіччях автошляхів та по периметру полів.
URI: http://hdl.handle.net/123456789/2824
Располагается в коллекциях:Матеріали конференцій

Файлы этого ресурса:

Файл Описание РазмерФормат
4.РОСЛИНИ-РЕЗЕРВАТОРИ ОСНОВНИХ ШКІДНИКІВ ОЛІЙНИХ КАПУСТЯНИХ КУЛЬТУР.pdf431.41 kBAdobe PDFПросмотреть/Открыть
View Statistics

Все ресурсы в архиве электронных ресурсов защищены авторским правом, все права сохранены.

 

Valid XHTML 1.0! DSpace Software Copyright © 2002-2005 MIT and Hewlett-Packard - Обратная связь