DSpace О системе DSpace
 

DSpace KNAU >
Праці вчених кафедр >
Кафедра лісівництва >

Пожалуйста, используйте этот идентификатор, чтобы цитировать или ссылаться на этот ресурс: http://hdl.handle.net/123456789/2653

Название: Стрес-протекторний вплив путресцину і сперміну на рослини пшениці за ґрунтової посухи
Авторы: Кокорев О.І.
Шкляревський М. А.
Швиденко М.В.
Колупаєв Ю.Є.
Ключевые слова: Triticum aestivum
путресцин
пермін
посуха
стійкість
водний дефіцит
Дата публикации: 2020
Издатель: Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва
Библиографическое описание: Кокорев О. І., Шкляревський М. А., Швиденко М. В., Колупаєв Ю. Є. Стрес-протекторний вплив путресцину і сперміну на рослини пшениці за ґрунтової посухи. Вісн. Харків. Нац. Аграрн. Ун-ту. Сер. Біологія. 2020. Вип. 3(51). С. 58-70.
Серия/номер: лісівництво;
Аннотация: Поліаміни вважаються мультифункціональними стресовими метаболітами рослин. Добре відома здатність екзогенних поліамінів підвищувати стійкість рослин до несприятливих чинників різної природи. Водночас стрес-протекторні ефекти поліамінів на рівні цілих рослин за умов зневоднення, наближених до природних, досліджені недостатньо. Метою роботи було вивчення впливу фоліарної обробки рослин пшениці путресцином і сперміном на функціонування їх протекторних систем за посухи в умовах лабораторної ґрунтової культури. В експериментах використовували молоді рослини пшениці (Triticum aestivum L.), які піддавали 4-денній посусі з поступовим зменшенням вмісту води у ґрунті до 25% від повної вологоємності. Обприскування рослин путресцином в концентраціях діапазону 0,25-5 мМ істотно зменшувало рістінгібуючий вплив посухи, дія сперміну була менш ефективною, але також вірогідною при P ≤ 0,05. Путресцин істотно зменшував прояв водного дефіциту, спричинюваний посухою. За дії сперміну відзначалася лише тенденція до зниження водного дефіциту листків. Посуха спричиняла ефект окиснювального стресу, що проявлявся у збільшенні у листках вмісту малонового діальдегіду (МДА). За попередньої обробки рослин сперміном зростання вмісту МДА нівелювалося частково, а за дії путресцину – майже повністю. Обробка рослин обома поліамінами у концентраціях 1 і 5 мМ сприяла збереженню пулу хлорофілів і каротиноїдів у листках за стресових умов. При цьому за обробки путресцином і сперміном в умовах посухи зберігалося близьке до звичайного співвідношення хлорофілів a/b. Вміст проліну у листках під впливом посухи істотно зростав. Передобробка 1 і 5 мМ путресцином, а також 5 мМ сперміном зменшувала ефект зростання вмісту проліну у листках, спричинюваний посухою. Водночас обробка рослин обома поліамінами спричиняла накопичення цукрів у листках. Під впливом посухи у листках істотно знижувався вміст антоціанів і флавоноїдів, що поглинають в області УФ-В. Передобробка сперміном дещо пом’якшувала негативний вплив посухи на вміст антоціанів. За дії як путресцину, так і сперміну відзначалася стабілізація вмісту у листках флавоноїдів, що поглинають в УФ-В. Зроблено висновок, що захисний вплив поліамінів на рослини пшениці за умов посухи зумовлений насамперед регуляцією водного обміну та попередженням розвитку окиснювальних пошкоджень.
URI: http://hdl.handle.net/123456789/2653
Располагается в коллекциях:Кафедра лісівництва

Файлы этого ресурса:

Файл Описание РазмерФормат
2020.03.058-070.Kokorev_et_al.pdf684.29 kBAdobe PDFПросмотреть/Открыть
View Statistics

Все ресурсы в архиве электронных ресурсов защищены авторским правом, все права сохранены.

 

Valid XHTML 1.0! DSpace Software Copyright © 2002-2005 MIT and Hewlett-Packard - Обратная связь